23467118 1934979966516254 6340192873916777385 oČeské voľby: Zaniká Masarykov odkaz?

Nedôvera v tradičné politické strany, frustrácia strednej triedy a nepredvídateľné zmeny voličských nálad. Globálny fenomén podpory alternatívnych politických strán, ktorý postihol aj Českú republiku – takto by sa dali charakterizovať české parlamentné voľby 2017.

 

Ich výsledky posunuli do Poslaneckej snemovne 9 strán. Budú v krajine vládnuť Japonec, Pirát a podnikateľ so slovenskými koreňmi? Možno od novej vlády očakávať snahu o politickú integráciu, alebo prehlbovanie euroskepticizmu? Je vôbec možné vytvoriť stabilnú koalíciu, či menšinovú vládu doplnenú odborníkmi? Alebo sa máme pripraviť, že dôjde k predčasným voľbám? Akým smerom sa Česko vyberie?

Na tému českých volieb 2017 diskutovali v utorok 7.11. 2017 politička, diplomatka a bývalá herečka Magda Vášáryová a komentátor Denníka N Peter Morvay.

Víťazstvo pre ANO, prehra pre ČSSD

Výsledky českých volieb potvrdzujú trend nástupu rôznych „alternatívnych strán“ a úpadku tých tradičných. Podľa Vášáryovej na tom majú aj v českej republike veľkú zásluhu dezinformácie a „fake news“.

ČSSD má podľa Petra Morvaya problém s vlastným definovaním a s oslovením tradičných voličov. Pred voľbami sa snažila osloviť liberálnych mestských voličov, čo jej ale nepodarilo. Nasledoval pokus osloviť „tradičnejších“ voličov, ale podľa Morvaya na to už bolo neskoro.

Ďalej hovorí o tom, že sociálni demokrati boli vždy tradičnou stranou s aktívnym členstvom, ktoré sa zapájalo do miestneho života, čo im veľmi pomáhalo. Aj toto sa však pomaly vytráca. Členstvo im síce ostalo, ale je znechutené a demotivované. Zostala strana papalášov bez charizmatického lídra.

Strane ANO v kampani pomohla rétorika o vláde odborníkov. To sa voličom páčilo, keďže sú unavení z tradičných politikov. Babiš sa sám vymedzuje voči politikom, lebo sú skorumpovaní. Podľa Morvaya si ale treba uvedomiť, že niečo také, ako vláda úradníkov neexistuje.

„ANO, to nie je strana. ANO to je firma, to je majetok pána Babiša.“ (P. Morvay. 2017)

Menšinová vláda?

ANO je síce víťazom volieb, no otázkou ostáva, či a akú vládu mu podarí zostaviť. Podľa Magdy Vášáryovej ostatné strany Babiša nepodporia a nevie si predstaviť, ako by pri súčasnom rozdelení mandátov v poslaneckej snemovni mohla vyzerať jeho vláda.

Je tu však podľa nej šanca, že si Babiš niektoré strany a poslancov „kúpi“ a tak vytvorí fungujúcu parlamentnú väčšinu aj ak by oficiálne vládla menšinová vláda. Je preňho totiž kľúčové, aby sa dostal k tajným službám a do Ministerstva vnútra. Situáciu prirovnáva k 90tym rokom na Slovensku. Keď bol Mečiar ministrom vnútra a potom sa stal premiérom, dostal sa k tajným materiálom, s ktorými hrá dodnes.

Babiša nemožno podceňovať, pretože „je to veľmi nebezpečný človek s množstvom kontaktov a peniazmi.“ hovorí Vášaryová.

Morvay si nemyslí, že by Babiš chcel vytvoriť menšinovú vládu, aj keď to v jeho schopnostiach je a priniesla by mu výhody. avšak znamenalo by to, že by bol viac závislý na prezidentovi.

Okrem Zemana je momentálne pre Babiša potenciálnou mocenskou hrozbou môže ODS. Morvay preto predpokladá, že sa ju pokúsi zdiskreditovať a postupne odstaviť.

Predčasné voľby?

Ako táto situácia dopadne? Podľa Vášáryovej sú teraz najdôležitejšie prezidentské voľby. Ak voliči nepodporia prezidenta Zemana, predpokladá, že nový prezident nepodporí vládu strany ANO.

Dôležitú úlohu taktiež zohrá senát, ktorý Babiš nemá pod kontrolou. V prípade kľúčových zmien dôležitých zákonov vie senát zasiahnuť.

Jednou z diskutovaných možností sú i predčasné voľby. O tom však podľa Vášáryovej rozhodne až nový prezident. Taktiež nie sú v záujme strany ANO.

Najpravdepodobnejším scenárom teda zostáva, že premiérom bude Andrej Babiš.

Akým bude premiérom? Bude vedieť riadiť štát? Podľa Morvaya áno, ale bude ho riadiť ako svoju firmu. A účelom firmy je vykazovať zisk, nie slúžiť verejnému dobru.

autor: Tomáš Forgon

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri