0Rusyria: svätí účel prostriedky?

V stredu 28. októbra sa na Katedre politológie UK konala diskusia zameraná na súčasnú problematiku politického vývoja v Sýrii a ďalších štátov, ako elementov, ktoré ovplvvňujú priebeh občianskej vojny a taktiež celkovú situáciu v krajine. (video)

 


Konkrétne sa diskutovalo o Rusku, ako veľmoci, ktorá prednedávnom zaútočila bombovými náletmi na obývané mestá. Útoky si vyžiadali civilné obete, napriek tomu, že podľa vyjadrenia Ruska boli cieľom strategické základne Islamského štátu. Naozaj v tomto prípade svätí účel prostriedky?

10

Pozvanie do diskusie prijal Dušan Fischer, vedúci výskumník programu Medzinárodná bezpečnosť v Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), kde sa venuje domácej aj medzinárodnej politike Spojených štátov, euroatlantickým vzťahom, bezpečnosti a obrannej politike Slovenskej republiky. Druhým hosťom bol Branislav Fábry, ktorý pôsobí na Katedre teórie práva a venuje sa medzinárodným vzťahom, pričom je členom občianskeho združenia zameraného na podporu slovensko-ruských vzťahov.

Civilisti v ohrození?

Rusko sa podľa Fábryho pokúša zastaviť extrémistov a iné teroristické skupiny, ktoré sú priamo v centre diania, na civilných územiach obývaných miest. Geopolitická poloha Sýrie je príliš blízko Ruska na to, aby ostalo pasívne. Fábry obhajuje konanie Ruska, ktoré je podľa medzinárodného práva legitímne nakoľko použitie prostriedkov "hrubej sily" je v súlade s mandátom, ktorý mu poskytla Sýrska vláda.

1

Fischer informuje o zámere Ruska podporiť prezidenta Sýrie Bašara Al Asada, ktorý je  pilierom aktuálneho režimu, a napriek občianskej vojne si udržuje podporu značnej časti obyvateľstva stagnujúcej krajiny. Medzi jeho priaznivcov možno zaradiť aj stúpencov minoritných teroristických hnutí. Fischer zmienil  práve použitie chemických zbraní v auguste 2013.

12

"Asad je despotický diktátor, ktorý má na svedomí desaťtisíce mŕtvych a milióny utečencov." (D.Fischer)

Budúcnosť Sýrie

Obaja diskutéri nachádzajú jednoznačné riešenie pre komplikovanú situáciu len ťažko. „Bez Asada to nepôjde,“ tvrdí Fábry. Situáciu analyzuje prostredníctvom dvoch primárnych mocenských elementov v Sýrii, konkrétne Bašara Al Asada a jeho priaznivcov vo vzťahu k protipólu v podobe Islamského štátu. Asad dostáva podporu od rôznych a rôznorodých skupín, množina jeho stúpencov zahŕňa ako kresťanov, tak ateistov a šíitov. Práve preto má potenciál stať sa najsilnejšou vojenskou mocou v boji proti IS.

16
„Bez Asada to nepôjde.“ (B. Fábry)

 

Fábry tak naznačuje, že pomerne nízku efektivitu boja Spojených štátov proti Islamskému štátu by využitie Asadovych jednotiek výrazne posilnilo. Veľa mŕtvych má na svedomí aj sýrsky diktátor, no bez pochybností aj americká veľmoc. Fábry nezabúda na porušenie vnútornej suverenity Iraku po napadnutí USA, bezpilotné lietadlá, či iné prejavy agresie.

15

Fischer načrtáva pohľad Ruska, ktoré predpokladá, že parlamenté voľby v Sýrii, by pomohli situáciu stabilizovať. Prekážkou však ostáva podpora obyvateľstva v súčasný režim  a neochota vzdať sa aktuálneho diktátora. Taktiež chápe situáciu v Sýrii ako konflikt za hranicami krajiny.

4

 

Obidve skupiny, či Daeš (Islamský štát) alebo Asadov režim, nachádzajú podporu aj mimo miestneho či susedného obyvateľstva. Vyspelé islamské krajiny, kde je väčšinovým vierovyznaním islamská viera Sunna, pri riešení sýrskeho konfliktu sympatizujú s koalíciou na čele so Spojenými štátmi. Na druhej strane sa nachádza Rusko, ktoré sa rozhodlo podporiť Asada ako hlavného nepriateľa Daeš. Čína ako východná veľmoc taktiež inklinuje na stranu ruskej spolupráce.

Fischer spomína trvdenie Barracka Obamu, ktorého zámer je degradovať postavenie sýrskeho diktátora a následne mu vziať politickú moc. Teoreticky by práve vzájomná dohoda medzi Ruskom a Spojenými štátmi mohla znamenať významný krok pri riešení terorizmu na Blízkom Východe, avšak vzhľadom na okolnosti, kooperácia zatiaľ nepripadá do úvahy. Rusko sa stalo taktiež obeťou terorizmu, pripomína Fischer. Avšak vygradovanie situácie na Kryme spôsobilo silný izolacionizmus Ruska pri otázkach vzájomnej podpory a ochoty diskutovať so západom.

5

Fábry však pri zmene pespektívy nachádza aj výhodu pre Ruskú federáciu. Všeobecný fokus je aktuálne upriamený na Sýriu, čo zároveň odpútalo pozornosť od diania na Ukrajine. Rusko tak nemusí byť terčom pri realizácii svojich záujmov na území ukrajinského suseda.

6
Istým spôsobom nachádza v konflikte nový priestor aj strana Spojených štátov, nadväzuje Fischer. Západ naozaj frekventovane poskytuje prostredníctvom médií informácie ohľadom terorizmu bežným ľudom. Výsledkom je možná iracionalizácia pri vnímaní faktov alebo skreslený pohľad na celkové politické dianie mimo Spojených štátov. Obraz vraždy v priamom prenose spravodajskej televízie už nie je v Spojených štátoch ničím výnimočným. Takto dáva USA najavo proti komu bojuje, motiváciu pre toto konanie možno označiť za výrazne politickú.

14

Diskusia bola ukončená práve v duchu kompromisov, kde len ťažko nájsť vinníka. Sýrska situácia je natoľko komplikovaná, že pomoc zahraničných spojencov je  nevyhnutná, no zároveň zahŕňa aj nové riziká či účely politických hráčov. Ostáva nám dúfať, že v budúcnosti nebudeme musieť porovnávať Sýriu s osudom Iraku či Lýbie.

autor: Farrah Hassan

fotografia: Patrik Kováč

Vo štvrtok 16. apríla sa uskutočnila diskusia "Na cestách za pravdou". Diskusiu organizovalo o.z. Ad hoc v spolupráci s Centrom pre teritoriálne a medzinárodné štúdiá pri Filozofickej fakulte UK v Bratislave. Diskusiu moderoval Pavol Baboš z Katedry politológie. Hosťami diskusie bolo slovenskí novinári - Oľga Baková z RTVS a Mirek Tóda z Denníka N. Obaja pôsobili na Ukrajine počas prebiehajúceho konfliktu, kde si robili svoju novinársku prácu.

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri