0Youth like a diamond

Mládež ako diamant. To je názov letnej mládežníckej výmeny v Turecku, ktorej sa zúčastnilo aj 5 účastníkov zo Slovenska. Prečítajte si, ako tento jedinečný projekt dopadol! :)

"Ahojte šťastlivci, je mojou milou povinnosťou vám oznámiť, že ste boli vybraní na projekt "Youth Like a Diamond" do Turecka!"

Presne týmito slovami sa začali prípravy na najnezabudnuteľnejšie dobrodružstvo minulého  mesiaca. To, čo sme pri vypĺňaní prihlášky iba očakávali, sa stalo realitou. My, piati slovenskí reprezentanti, sme sa na 10 dní stali súčasťou 42-člennej skupiny mladých ľudí z ôsmich krajín – Slovenska, Česka, Poľska, Španielska, Talianska, Portugalska, Litvy a samozrejme, hosťujúceho Turecka.

B1

Projekt pod taktovkou tureckej mládežníckej neziskovej organizácie Studenthus Kuşadası mal za cieľ rozvíjať naše schopnosti, podnecovať diskusie, prehĺbovať naše poznatky o cudzích kultúrach, či prebudiť našu kreativitu. Dozvedeli sme sa viac o programe Erasmus+ i o ďalších možnostiach, ktoré pre nás existujú nie len v našich krajinách, ale aj za ich hranicami. Diskutovali sme o situácii v školstve i o mládežníckej nezamestnanosti, absolvovali video- a foto-workshopy, vytvárali promo materiály, nacvičili tanečnú choreografiu, oboznámili sa s fungovaním miestnych podnikov. Každá z ôsmych častí diamantu, ktorý bol symbolom tejto mládežníckej výmeny, reprezentovala jednu z kľúčových kompetencií, ktoré sme v priebehu jej trvania rozvíjali a bohatý a zaujímavými aktivitami nabitý program bol dôkazom toho, že sme sa o to snažili naozaj naplno.

„Počas desiatich dní sme mali kopu workshopov zaoberajúcich sa napr. komunikáciou v cudzom jazyku či IT a video zručnosťami. Nepochybujem o tom, že každý z účastníkov sa toho veľa naučil a po „serióznej“ časti dňa si každý večer užili aj kopec zábavy – každý večer bol totiž venovaný jednej zo zúčastnených krajín.“ (Dávid T.)

DSC 6870

Nemožno zabúdať ani na to, že mesto Marmaris, v ktorom sa výmena konala, je živým turistickým prístavným mestom na pobreží Stredozemného mora a teploty tam už v apríli dosahovali príjemných 25°C. Voľné chvíle sme preto využili nie len na kúpanie sa v mori, ale aj na okružnú plavbu loďou či safari jazdu na jeepoch. Večery sa niesli v znamení účastníckych krajín. Tancovali sme typické tance, hrali sa (aj) škôlkarske hry, testovali svoje znalosti, či ochutnávali typické jedlá a nápoje. Učili sme sa základné frázy na prežitie v jednotlivých jazykoch, ale hlavne sme sa navzájom spoznávali, vytvárali kontakty a priateľstvá.

„Pracovali sme v skupinách pri jednotlivých aktivitách a bolo zaujímavé vidieť vzájomnú spoluprácu, aj napriek kultúrnym rozdielom medzi nami a rozličnými názormi, ktoré sme si vymieňali. Spolupracovali sme a rozvíjali si naše schopnosti v rámci cudzieho jazyka a rozširovali obzory o krajinách, či dokonca ako získať príležitosť pracovať v inej krajine. Pri tomto projekte sme si mnohí uvedomili a prehodnotili naše postoje a stanovili nové ciele.“ (Klaudia A.)

DSC 0315

Napriek tomu, že 10 spoločných dní nám ubehlo rýchlejšie, než ste schopní povedať "şerefe," (nazdravie po turecky) jedno je isté. Vrátili sme sa domov obohatení o novú skúsenosť, s mnohými inšpiratívnymi podnetmi a s ešte väčšou chuťou do ďalších aktivít a do využívania možností, ktoré sa nám ponúkajú. Lebo vieme, že existujú.

P.S.: Ten fantastický kebab zo stánku za rohom o tretej nad ránom mi už teraz chýba. :)

Autor: Mária Sásová

Reduce, Reuse, Recycle_aRt
Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri