- Podrobnosti
- Uverejnené pondelok, 20. apríl 2015, 10:27
16. apríla sa uskutočnila diskusia o možnostiach a úskaliach novinárskej práce na Ukrajine. Hosťami diskusie bolo slovenskí novinári - Oľga Baková z RTVS a Mirek Tóda z Denníka N. Diskusiu moderoval Pavol Baboš z Centra pre teritoriálne a medzinárodné štúdiá. (video)
Na začiatok, obaja uviedli ako často boli počas konfliktu na Ukrajine. Oľga Baková hovorí, že bola trikrát, z toho dvakrát bola na Kryme a raz v Donbase. Mirek Tóda, ktorý predtým pôsobil desať rokov v denníku SME, bol na Ukrajine tiež viackrát, pričom skonštatoval, že na Kryme nebol, ale bol na začiatku samotnej krízy na Ukrajine a potom ešte zopárkrát sa tam vrátil.
Ďalej obaja diskutéri skonštatovali, že situácia sa na Ukrajine počas ich pôsobenia menila veľmi rýchlym tempom, z hodiny na hodinu. Mirek Tóda hodnotí obdobie, ktoré strávil na Ukrajine ako striedanie obdobia napätia a relatívneho pokoja. Oľga Baková priblížila situáciu na Kryme. Povedala, že na Kryme sa takisto situácia menila zo dňa na deň a keď po roku došla na Krym, mnohí Ukrajinci odišli odtiaľ a ostatní sa báli zo strachu hovoriť na kameru. Krymskí Tatári tu boli, podľa nej, veľmi utláčaní. Takisto spomenula, že keď šli do Donecka, tak ešte pristáli na miestnom letisku, avšak o 10 dní keď sa vracali sa zmenilo všetko v meste a museli ísť z Dnepropetrovska.
Ďalej otázka moderátora znela: "Do akej miery zohráva rolu strach?" Oľga Baková odpovedá, že v redakcii komunikujú so šéfredaktorom, avšak rozhodnutie kam pôjde alebo nepôjde redaktor je na samotnom redaktorovi. Mirek Tóda súhlasí, že zväčša je to naozaj na redaktorovi a hlavne sú to rýchle rozhodnutia, všetko sa v tejto práci novinárov rieši operatívne.
Oľga Baková spomína, na jednu nepríjemnú situáciu z Donecka, kedy redakcii zobrali materiál, ktorý natočili, pretože sa to miestnym nepáčilo. Pričom držali kameramanovi revolver pri bruchu. Ďalej Oľga Baková hovorí, že na Kryme ešte počas referenda nebol problém s tým, že odkiaľ pochádza redakcia, skôr ich brali, že sme im blízki, avšak po referende sa to zmenilo.
Oľga Baková: "Nás berú ako novinárov zo Západu."
Mirek Tóda rozoberá rozdiel medzi prostredím v Donbase, ktoré je pod kontrolou separatistov a to, ktoré je pod kontrolou ukrajinskej armády. Prostredie ovládané separatistami označuje za veľmi nepriateľské s atmosférou strachu, a naopak, územie kontrolované ukrajinskou armádou je podľa neho prostredím, kde absentuje atmosféra strachu a existuje tu pluralita názorov.
Mirek Tóda spomína atmosféru po februárovej dohode z Minska II, kedy prvé hodiny po dohode v Mariupole sa stále zvádzali ťažké boje a odvážali zranených. Ruský prezident Putin pritom stále vyhlasoval, že "len Ukrajinci porušujú dohodu." Ďalej konštatuje, že je veľmi nepríjemný pocit, keď cynická geopolitika zatieni ten život.
Jedna z otázok publika bola: "A čo Charkov?". Mirek Tóda odpovedá, že tam je veľmi pravdepodobne podobná situácia ako v Mariupole.
Mirek Tóda: "Tamojší starší ľudia nepotrebujú demokraciu, chcú len mier a prácu, čo vyplýva zrejme z ich zakorenenej sovietskej identity."
Oľga Baková sa pridáva, že je faktom, že títo ľudia nikam nikdy necestovali a zároveň berú EÚ veľmi negatívne. Uvedomujú si, že EÚ by bola pre nich znamenalo veľký problém. Ďalej hovorí, že mladšia generácia chce už viac cestovať.
Mirek Tóda na záver hovorí o šialenosti ruskej propagandy, ako príklad uvádza vymyslenie smrti istého malého dievčatka. Oľga Baková konštatuje, že tie ruské reportáže sú vysoko technologicky kvalitné, čím ruská propaganda má veľmi vysokú úroveň v televízii. Mirek Tóda tvrdí, že ruský prezident Putin veľmi sofistikovane odpovedá na kritické otázky.
autor: Katarína Jurišová
fotografia: Štefan Bako