slDocumenting Europe

Od 19. do 27 júla 2013 sa 7-členná skupinka vybrala do malebného anglického Dulvertonu, aby sa naučili pracovať s videom a pokúsili zdokumentovať Európu. Či s im to podarilo sa môžete dočítať v nasledujúcom článku od Veroniky a Adama.

V druhej polovici júla sa 7-členný tím účastníkov zo Slovenska vybral na strastiplnú cestu do Dulvertonu, malého mestečka v malebnom prostredí národného parku Exmoor neďaleko Bristolu. Cieľ výmeny bol v duchu názvu projektu viac ako jasný, natočiť krátke, no pútavé dokumentárne filmy na rôzne témy, ktoré v súčasnosti trápia spoločnosť (nielen) v Európe.

DSC 0697

Účastníci zo Španielska, Belgicka, Poľska, Českej republiky, Veľkej Británie a samozrejme aj zo Slovenska, sa počas výmeny najskôr zoznamovali v rámci workshopov s technikami natáčania dokumentárneho filmu, strihania a úpravy videí, naučili sa ako písať scenár, a dozvedeli sa o pravidlách dodržiavania copyright-u. Samotné natáčanie dokumentov následne prebiehalo v piatich národnostne zmiešaných tímoch.

l

Avšak mimo “pracovných“ aktivít zostal čas aj na prechádzky prastarými okolitými lesmi, čľapkaním sa v potoku, zápasy na miestom futbalovom ihrisku a ďalšie zábavné či oddychové aktivity, keďže nás inak povestne upršané a sychravé anglické počasie našťastie zďaleka obišlo.

trpaslicka

Po skončení projektu v sobotu ráno mal náš slovenský tím ešte dostatok voľného času (pretože sme odlietali až v nedeľu večer), ktorý sme spolu s českou výpravou využili na výlet do zrejme najznámejšieho britského kúpeľného mesta Bath a na ďalšie potulky Bristolom.

 dulverton

Písať ešte viac o výmene, ktorej produkty si môžete pozrieť online nie je podľa mňa potrebné, preto radšej prikladám 5 spomínaných videí, ktoré sú produktom pre niekoho celotýždňovej práce, pre strihačov primárne práce zvládnutej za jednu bezspánkovú noc.

Dokumentárny film „Up the river“ na tému európskej identity mladých ľudí

Dokumentárny film „Little solutions make big changes“ na tému ochrany životného prostredia

Dokumentárny film „5 steps to get (un)emloyed“ na tému nezamestnanosti mladých ľudí

Dokumentárny film „Youth exchange“ o mládežníckych výmených a konkrétne o tejto našej

autor: Adam Oleš, Veronika Vighová

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri