1Výzvy v novodobej obrane

Európska únia a USA by mali viac spolupracovať v oblasti budovania obrany. Diskutovali sme s Leom G. Michelom, výskumným pracovníkom National Defense Univesity vo Washingtone.

 

IMG 9379Občianske združenie Ad Hoc v spolupráci s Katedrou politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského pre Vás usporiadalo diskusiu so vzácnym hosťom z USA, Leom. G. Michelom.

Leo G. Michel, výskumný pracovník Institute of National Strategic Studies na National Defense University vo Washingtone, sa v rámci svojho výskumu zameriava predovšetkým na transatlantické bezpečnostné otázky, pričom National Defense University slúži na vzdelávanie vyšších dôstojníkov s možnosťou získania titulu v oblasti strategických štúdií. Pred nástupom na univerzitu bol riaditeľom pre politiku NATO v rámci úradu tajomníka obrany (OSD – Office of the Secretary of Defense). Jeho kancelária bola zodpovedná za tvorbu politiky a poradenstva pre tajomníka a ďalších vysokých úradníkov na poli obrany, napríklad v oblasti obranného plánovania NATO, úloh NATO vo vojne s terorizmom a operácií pod vedením NATO v Bosne (SFOR) a Kosove (KFOR), ďalej v oblasti rozširovania NATO, či vzťahov NATO s Európskou úniou, Ruskom a Ukrajinou. Za viac ako 17 rokov v OSD, pán Michel pracoval tiež na rade jadrových a nejadrových otázok a rokovaní s Ruskom a bývalým Sovietskym zväzom.Je držiteľom magisterského titulu z Johns Hopkins School for Advanced International Studies a bakalárskeho titulu z Princeton University.

Diskusiu moderoval analytik Výskumného centra Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a člen Katedry politológie na Univerzite Komenského – Vladimír Bilčík.

IMG 9370

V rámci diskusie bol priestor venovaný predovšetkým pánovi Michelovi, ktorý na Slovensko prišiel diskutovať predovšetkým o nadchádzajúcom summite NATO v Chicagu, ktorý sa uskutoční 20.-21. mája a vysvetlil prečo sa summit nebude venovať primárne vzťahom NATO a Európskej únie. Hlavným bodom jeho príhovoru bolo predovšetkým vysvetlenie prečo Spojené štáty odvracajú stále viac pozornosť od Európskej únie a stále viac sa sústreďujú na Áziu. Ako uviedol pán Michel, Spojené štáty sa snažia už po viac ako 8 rokoch ukončiť vojnu v Afganistane, čo však ovplyvňujú ďalšie hrozby z Blízkeho východu, akými sú neštátni ako aj štátni aktéri. Medzi tými neštátnymi aktérmi figurujú predovšetkým obavy z teroristov v Pakistane, zatiaľ čo štátnymi sú najmä krajiny ako Severná Kórea, Irán, či zmena situácie v Číne, ktorej vojenský potenciál stále rastie. Ukončenie vojny v Afganistane totiž nesúvisí iba s prenechaním moci zodpovednej afgánskej vláde, ale aj s hrozbou teroritických skupín sústreďujúcich sa v Pakistane.

IMG 9384

Prvoradým problémom, ktorému však čelia Spojené štáty, sú neudržateľné výdavky na obranu, ktoré súvisia aj s aktivitami a misiami v rámci NATO. Práve v rámci NATO by bola podľa pána Michela potrebná lepšia, užšia spolupráca medzi členskými krajinami Ušetrenie peňazí z dlhodobého hľadiska vyžaduje veľké vstupné náklady. Pre takéto konanie sa však v Európe nenachádza dostatočná politická vôla, nakoľko existujú iné, prioritnejšie investície.

Po úvodnom prehovore pána Michela nasledovali otázky moderátora, ako aj otázky z publika. Otázky ako aj odpovede sa naďalej dotýkali úsporných opatrení v rámci financovania obrany, ako aj možnosti rozširovania NATO v budúcnosti. Dozvedeli sme sa, že podľa pána Michela rozširovanie NATO nie je v blízkej budúcnosti pravdepodobné. Príkladom krajiny, ktorá sa zaujímala o členstvo v NATO bola Ukrajina, avšak vyhlásením non-bloc statusu sa jej záujem stal dočasne nepodstatný. Do úvahy ďalej neprichádza ani prijatie Gruzínska či Macedónska do NATO, o ktorých sa diskutovalo ako o prípadných členských krajinách. Ďalej pán Michel vyjadril názor, že Francúzi a Briti by mali podľa jeho názoru užšie spolupracovať, aj na základe ich spoločných globálnych záujmov. V rámci záverečnej diskusie sa pán Michel vyjadril aj k vzťahom NATO a Ruska, ktoré nie je vnímané ako dôveryhodný partner v oblasti obrany, hoci napríklad v oblasti protidrogového boja úzko spolupracuje na medzinárodnej úrovni.

IMG 9364

Na záver Leo G. Michel vyzval účastníkov diskusie, predovšetkým študentov, aby záujem o stratégiu obrany neupadal, aby sme sa vyvarovali chýb z minulosti najmä čo sa týka strategického hľadiska. Transatlantická obrana je stále aktuálnou témou a slová Lea G. Michela boli určite poučné nielen pre tých čo sa zaujímajú bližšie o NATO a transatlantické vzťahy. Tým, ktorých navyše táto téma zaujala viac nezostáva nič iné ako 20.a 21. mája sledovať dianie na summite NATO v Chicagu.

Názory Lea G. Michela ohľadne prienikov francúzskej a americkej obrany a prognózy jej budúceho vývoja si môžete prečítať tu:

http://www.ndu.edu/inss/news.cfm?action=view&id=153

autor: Veronika Vighová

fotografia: Patrik Kováč

Share

YouTube

NAŠI PARTNERI

 sfpa

 

logo ce-sk-quadri